Yenidoğan Bebek ile Nasıl İletişim Kurulur?

0
404
Yenidoğan Bebek ile Nasıl İletişim Kurulur?
Yenidoğan Bebek ile Nasıl İletişim Kurulur?

Henüz konuşamasalar bile yenidoğan bebek ile iletişim kurmak mümkün. Yenidoğan bebek ile kurulan sağlıklı iletişim bebeğinizin beyin gelişimine katkı sağlamaktadır. Yenidoğan bebeklerin beyninde 100 milyon hücre bulunur. Buna rağmen düşünme, hatırlama ve hareket gibi yetenekleri henüz gelişmemiştir. Uzuvlarını hareket ettirerek daha rahat edebilme becerileri yoktur veya açlık, yorgunluk, uyku, mutsuzluk gibi duyguları tanımamaktadırlar.

Hepimizin olduğu gibi yenidoğan bebeklerin de kurulu bir düzene ihtiyaçları var. Bir diğer deyişle her gün yaptığımız rutinler bebekler için de geçerli olmalıdır. Bebeğinizi aynı saatlerde beslemek, uyutmak, bulunduğu ortamı temiz ve ferah tutmak yenidoğan bebeğin kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

Yüksek ses veya rahatsız edici bir ortamda bulunan bebekler huzursuz olur ve zaten yetişkin bireyler gibi kolay olmayan iletişim süreci olduğundan daha zor bir hal alabilir. Bebeğinizi televizyon, bilgisayar, çamaşır veya bulaşık makinesi gibi uyaranların yanında veya yakınında bulundurmamanız gerekmektedir. Onlar için en uygun ortam sessiz ve sakin ortamlardır. Bebeğiniz ile böyle huzurlu bir ortamda geçireceğiniz zaman onunla iletişim kurmanın en temel taşlarından biridir.

Sessiz ve sakin bir ortam sağladığınız yenidoğan için en güzel ses anne ve babanın sesidir. Anne babanın ses tonu ise güzel, sevgi dolu, huzur verici sözler ile bebeğe aktarılırsa başarılı bir iletişim sağlanmış olur. Yüksek sesle veya bebeği korkutacak şekilde söylenenler güzel sözler dahi olsa dahi huzursuzluk yaratacaktır.

Yenidoğan Bebek ile Nasıl İletişim Kurulur?
Yenidoğan Bebek ile Nasıl İletişim Kurulur?

Bebekler temel gelişim için tensel temasa ihtiyaç duyarlar. Emzirme sırasında sadece beslemiş olmazsınız. Anneyle olan tensel temas bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar. Teninize değecek şekilde kucaklamak, sevip okşamak, banyodan sonra soft bir masaj yapmak gelişim sürecinde güven ve rahatlık duygularını geliştirecek yenidoğan ile iletişim yollarındandır.

Sadece besin ile değil bebekler duygusal olarak da beslenmelidir. Yukarıda anlatılanları bir süreliğine değil, sürekli olarak tekrarlamanız gerek. Bebeğinizin kurulu düzenini bozmamalı, bulunduğu ortamı ferah, sessiz ve temiz tutmalı, yüksek olmayacak şekilde sesiniz ile güzel sözler, şarkılar, ninniler söylemeli ve bebeğiniz ile tensel temasınızı kurmalısınız. Tüm bunlar yenidoğan bebeğiniz ile iletişim kurmanız için önemli konular olmasının yanı sıra beynin gelişim için gerekli kimyasalları üretip salgılamasını sağlamak için atılmış ciddi adımlardır. Başka bir deyişle bebeğin fiziksel gelişimi için süt ve mama ile beslenmenin yanı sıra duygusal olarak beslemek de çok önemlidir.

Sarılmak, rahatlayacağı düzeyde sallamak, yumuşak ses tonu ve güzel sözler ile konuşmak, gülmek, şarkı veya ninni söylemek, soft masajlar yapmak, altını temizlemek, yıkamak, emzirmek rahatlatıp güvende olduklarını hissetmelerini sağlar. Bebeklerin ebeveynlerini kokusundan tanıdığını biliyorsunuzdur. Yukarıda yazdıklarımızı ve sizin kendi düşündüğünüz benzeri fikirlerinizi uygulayarak yenidoğan bebek ile iletişim kurmuş olacaksınız. Hem ruhsal hem de fiziksel gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmenin temel adımı bebeğinizle doğru iletişim kurabilmekten geçer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here