Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

0
277
Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Vajina temizliği hem sağlık hem de kaliteli bir yaşam için dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Vajinal bölge, hijyen açısından dikkat etmeniz gereken bölgelerin başında gelmektedir.

Vajinal akıntınız arttıysa, renk ve koku değişimi varsa veya ağrı gibi durumlar söz konusu ise vücudunuzun sinyal verdiğini bilmelisiniz. Bu ve benzeri belirtiler vajinal sağlığınız hakkında sizlere bilgi verir. Ayrıca stres veya beslenme şeklinize bağlı olarak görebileceğiniz bu belirtiler aldığınız tüm önlemlere rağmen uzun süre devam ederse mutlaka uzmanınıza başvurmalısınız.

Vajina temizliğiniz için kozmetik ürünlerden uzak durmanızı öneriyoruz. Kozmetik ürünler içeriğinde esans veya kimyasal maddeler bulundurduğu için siz temizlediğinizi düşünürken ileriye dönük sağlığınızla oynamış olursunuz.  En güzel temizleyici sudur. Sabun veya duş jeli kullanıyorsanız, kullandığınız ürünlerin içeriğine mutlaka bakmalısınız. Doğal içeriğe sahip sabun veya duş jeli tercih etmeniz temizlik adına önemli.

Vajinal bölgede oluşan kötü kokuları gidermek için bazı kadınlar günlük ped gibi ürünlerde kokulu olanları tercih etmektedir. Fakat bu ürünler de kozmetik ürünlerinde olduğu gibi içerisinde kimyasal madde bulundurduğu için zararlıdır. Ek olarak regl döneminizde pedlerinizi kısa aralıklarla değiştirmenizde fayda var.

Tüylerin uzaması kötü koku oluşumunu artıran etkenlerden bir tanesidir. Genital bölgedeki tüylerin çok fazla uzamasını beklemeden temizliğinizi yaparsanız koku oluşumunu engellemiş olursunuz.

En önemli konulardan biri ise iç çamaşırınız. Polyester veya elastan oranı yüksek çamaşırlar vajinanın hava almasını önler. Bu nedenle iç çamaşır alırken %100 pamuklu ürünleri tercih etmelisiniz. Böylece mantar, kaşıntı ve tahriş gibi sorunların da önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca mantar veya kaşıntı gibi problemleriniz varsa iç çamaşırlarınızı ütüleyerek giymeyi unutmayın.

Enfeksiyonlardan korunmak için tuvalet sonrası önden arkaya doğru vajinal temizliğinizi yapmalısınız.

Ev yapımı yoğurt ya da probiyotik yoğurt vajinal sağlığınızı korumak adına tüketmeniz gereken önemli besinlerdendir. Vajinanın pH dengesini sağlayan yararlı bakteriler bu yoğurtlarda bulunur. Regl döneminde balık tüketirseniz vajinal iltihaplanmayı önlemenin yanı sıra mevcut iltihapları da sökmeye yarayacaktır. Vajinanın doğal nemini korumak için elma tüketin.

Unutmayın siz vajinal temizliğinize dikkat ettiğiniz kadar cinsel ilişkide bulunduğunuz eşiniz de temizliğine dikkat ederek gerekli özeni göseriyor olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here