Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

0
69
Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir?
Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Üzümün kendisinin yanında çekirdeği de bir o kadar faydalı. En önemli özelliği antioksidanlarla dolu olmasıdır. Üzümü yerken çekirdeğini ayırmamalı veya çöpe atmamalısınız. İçerisinde bol miktarda mineral, potasyum, demir, magnezyum gibi maddeler bulunur. Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalarda kalp ve damar üzerine çok olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.

Antioksidanlar, vücudumuzu serbest radikallerden kourayarak organların korunmasına yarar. Üzüm çekirdeğinde bolca antioksidan bulunduğu için zayıf ve hasarlı kan damarlarını da güçlendirmektedir. Ayrıca antioksidanlar sayesinde cilt, prostat veya meme kanseri gibi hastalıkların da önüne geçmektedir.

Birçok kozmetik ürün içeriğinde üzüm çekirdeğinin bulunduğunu biliyor muydunuz? Üzüm çekirdeği, cildin bağ dokularını güçlendirerek ciltte meydana gelecek sarkmaları ve yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur.

Hepimiz çevre kirliliğine maruz kalıyoruz veya sigara gibi tütün ürünleri kullanıyorsanız üzüm çekirdeği sayesinde bu zararlı etkilerden korunabilirsiniz.

Bitkilere parlak renklerini sağlayan ve insan vücudunda antioksidan işlevi gören flavonoidler üzüm çekirdeği içerisinde yer alır ve bu sayede kan damarlarınızın güçlenmesine, kan dolaşımının hızlanmasına, dolayısıyla pıhtılaşmayı önlemektedir.

Bunların yanı sıra tansiyonu dengeleyen üzüm çekirdeği saç için de oldukça faydalı. Yukarıda dediğimiz gibi kan dolaşımını hızlandırdığı için saç dökülmelerini engeller ve saçları güçlendirir.

Zengin E vitaminine sahip üzüm çekirdeği göz sağlığı için büyük önem arz ediyor. Telefon, bilgisayar veya televizyon karşısında çok fazla zaman harcıyorsanız üzüm çekirdeği tüketerek göz sağlığınız için önemli bir adım atabilirsiniz.

Böbrekleri ve bağırsak metabolizmasını hızlandıran üzüm çekirdeği kansızlık problemine de iyi gelmektedir.

Doymuş yağlar kalp ve damar sağlığı için tercih edilmeyen yağ çeşididir. Fransa, doymuş yağ tüketiminin en yüksek olduğu ülkelerin başında olmasına rağmen kalp ve damar hastalıkları oranı düşük olan ülkelerin de başında gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda Fransa’nın bol miktarda üzüm, üzüm çekirdeği veya bunların yan ürünlerinden kullandığı tespit edilmiştir.

İltihaplanmayı önlediği ve enfeksiyon tedavisinde önemli rol oynadığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Tüm bunların yanı sıra kireçlenme, egzama, diğer cilt problemleri, sinüzit, kolit, gastrit veya idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilecek mucizevi bir meyvedir üzüm ve dolayısıyla üzüm çekirdeği.

Sağlıklı günler dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here