Sağlıklı Gebelik Geçirmek için 5 Altın Tavsiye

0
96
Sağlıklı gebelik geçirmek için 5 altın tavsiye
Sağlıklı gebelik geçirmek için 5 altın tavsiye

Gebelik döneminde yaşanan bulantı, baş ağrısı, halsizlik ve mide yanması gibi şikayetler anne adaylarına zorlu bir süreç yaşatabiliyor. Gebelik nedeniyle bu ve benzeri durumların olma ihtimali son derece olağan şeyler. Fakat vereceğimiz tavsiyeler ile bu şikayetleri olabildiğince aza indirmek veya rahat bir şekilde atlatmak mümkün. Uzmanlar tarafından da önerilen tavsiyeleri sizler için paylaşıyoruz.

1-Gebelikte bulantılar için ne yapmalıyım?

Daha çok sabah saatlerinde başlayan bulantılar anne adaylarını en çok rahatsız eden sorunlardan bir tanesidir. İkinci ve çoğul gebeliklere oranla ilk gebelikte daha çok bulantı sorunu yaşanabiliyor. Genellikle 4 ve 8. haftalar arası başlayan bulantı, 14 ve 16. haftalara kadar azalarak kendini gösterir. Bulantılar her gebe için olasıdır ancak bazı yöntemler ile azaltabilirsiniz.

Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Gün boyu az ve sık öğünler şeklinde yerseniz, katı, yağsız ve tuzsuz gıdaları tercih ederseniz bulantı şikayetleriniz azalacaktır. Besinlere verdiğiniz tepkileri analiz edin. Tatlı ve meyvelere karşı bulantınız olmuyorsa yemenizde herhangi bir engel yoktur. Sabah uyandığınızda tuzlu yiyeceklerle birlikte açık çay tüketerek güne bulantısız başlamak üzere adım atabilirsiniz.

Bulantı şikayetlerinde öncelik beslenme üzerinedir. Beslenmenize dikkat edip, yediklerinize karşı vücudunuzun verdiği tepkiyi gözlemleyerek bulantıya karşı önlemler alabilirsiniz.

Ağır veya kötü kokulardan ve dış faktörlerden gelen uyarılara karşı tedbirler alarak bulantı sorununu en aza indirebilirsiniz.

2- Psikolojik durumlar ile nasıl başa çıkabilirim?

Her anne adayı gibi siz de gebelik başlangıcında adaptasyon süreci geçireceksiniz. Sinirli, gergin veya alıngan bir halde olmanız çok doğal. Öncelikle bu ve benzeri durumlara karşı farkındalığınızı artırmalısınız. Gebelik nedeniyle çeşitli psikolojik hallere girebileceğiniz gerçeğini kabullenerek aklınızda bulundurmalısınız. Endişelenmeyin, gebeliğe alıştıkça ruh haliniz stabil olacaktır. Size en yakın olan kişiyle, yani eşinizle konuşmaktan kaçınmayın. Eşler gebelik sürecinde desteklerini eksik etmemesi gerekir. Fakat kimi durumda desteğe, konuşmaya, paylaşmaya, yardıma ihtiyacınız olduğunu ona söylemelisiniz. Eğer negatif ruh halinizi pozitif düşüncelerle veya eşinizin/yakınınızın yardımıyla aşamıyorsanız psikolojik destek almanızı tavsiye ediyoruz.

3- Gebelikte sıvı tüketiminin önemi

Sağlıklı bir gebelik için günlük yeteri miktarda sıvı tüketimine özel göstermelisiniz. Gebelik ile birlikte rahimde meydana gelen büyüme ve böbrek fonksiyonlarındaki değişim sürekli idrara çıkma isteği doğuracaktır.Sık sık idrara çıkmamak gibi nedenlerle sıvı tüketimi azaltılmamalıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçmek için ihtiyaç duyduğunuz her an idrara çıkmalısınız. Eğer idrar sırasında yanma veya ağrı gibi sorunlar yaşıyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz.

4- Baş ağrısı ve halsizlik

Gebelikte meydana gelen hormonal ve kan dolaşımı değişiklikleri baş ağrısı ve halsizlik gibi sorunlara neden olmaktadır. Baş ağrısı gebeliğinizin 20. haftasından sonra başlamış veya bu haftadan sonra dahi devam ediyor olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir nöroloji uzmanına danışmanızı öneriyoruz. Baş ağırınızı hafifletmek için yüzün ön tarafına ve kenarlarına sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Halsizlik ve baş ağrısı için beslenmek kadar iyi istirahat etmek, masaj, gebeliğe uygun egzersizler ve yürüyüş yapabilirsiniz.

5- Kanamalarınız oluyorsa dikkat!

Gebeliğin ilk 3 ayında bebek rahim içerisine yerleşir ve buna bağlı olarak kanamalar ortaya çıkar. Ancak kimi zaman leke tarzında kanamalar düşük habercisi olabilir. Gebeliğin ilk 3 ayında görülen kanamaların %10’unun düşükle sonuçlandığı bilinmektedir. Kanamalarınıza dikkat etmeli, bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here