Kuru Ciltlere Nasıl Makyaj Yapılmalı?

0
302
Kuru Ciltlere Nasıl Makyaj Yapılmalı?
Kuru Ciltlere Nasıl Makyaj Yapılmalı?

Makyaj yapmadan önce cildinizi tanımalı ve bu yazımızda ele alacağımız kuru cilt tipine uyuyorsanız doğru makyajı yapmak için aşağıdaki önerilerimize kulak verebilirsiniz. Kuru cilde nasıl makyaj yapılır sorusunun cevabı bu yazımızda.

Cildi Makyaja Hazırlama

Öncelikle cildinizi makyaja hazırlamalısınız. Cildi makyaja hazırlamak için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bunlardan ilki cildinizi temizlemeniz. Cildinizi yağ veya kirden arındırırsanız yapacağınız makyaj cildinize daha güzel oturacaktır.

Gözenekleri kapatmak ve cildin pH düzeyini stabilleştirmek için cildinizi tonikleyin.

Aslında en önemli nokta kuru cildiniz olduğu için yeterli miktarda nemlendirmeniz gerektiğidir. Nemlendirici kremleri yumuşak hareketler ile yedirerek kuru cildi makyaja hazırlayabilirsiniz.

Makyajın ciltte kalıcılığını sağlamak için baz kullanın. Kuru cilde sahip olduğunuz için bu cilt tipine uygun bazlardan satın almanız daha doğru olacaktır. Baz sayesinde kuru cildinizi matlıktan kurtarmış olacaksınız.

Doğru Fondöten

Yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle cildinizi tanımalısınız. Kuru cildiniz için rastgele bir fondöten almanız tamamen yanlış bir hareket olacaktır. Bu nedenle cildinize uygun ince yapılı, güneş koruyucu özelliği bulunan, yağ bazlı fondötenleri tercih etmeniz cildiniz için yapabileceğiniz ince bir davranış olacaktır.

Doğru Kapatıcı

Fondötende olduğu gibi kapatıcı seçimi yaparken yine kuru cilde uygun kapatıcılar seçmelisiniz. Kuru ciltler için likit yapıdaki kapatıcılar doğru bir seçim olacaktır.

Doğru Allık

Makyaj malzemelerinin doğru seçimleriyle devam ediyoruz. Kuru cildiniz olduğu için krem allık kullanmanız ışıltılı bir görünüm katarken bir yandan da cildinizi nemlendirmiş olacak.

Doğru Ruj

Kuru bir cildiniz varsa muhtemelen dudaklarınızda çabuk kuruyordur bu yüzden mat ya da kalıcı olan rujlardan uzak durmanızı öneriyoruz. Mat ya da kalıcı rujlar yerine parlatıcıları veya nemli yapıda olan rujları seçmelisiniz.

Doğru Far

Allıkta olduğu gibi far seçerken de krem farlardan kullanmanızı öneriyoruz. Krem farı parmak veya fırça yardımıyla göz kapaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Kuru cilde sahip olanlar yukarıdaki önerilerimizi göz ardı etmeyerek doğru ve daha etkili bir makyaj yapmış olacaklardır. Tüm bunları yapmanızı önerirken yapmamanız gereken şeyle ise; makyaj yaparken parmaklarınızı kullanmamanızı öneriyoruz. Parmağınız cildinize lazım olan nemi emer bu yüzden parmaklarınızı kullanmak yerine makyaj süngerlerini öneriyoruz. T bölgenize çok mecbur kalmadığınız sürece pudra sürmemeniz ve son olarak suya dayanıklı ürünlerden kaçının. Zaten kuru cilde sahip olduğunuz için suya dayanıklı ürünler cildinizi daha da kurutacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here