Kozmetik Nanoteknoloji Sağlığa Zararlı mı?

0
314
Kozmetik Nanoteknoloji Sağlığa Zararlı mı?
Kozmetik Nanoteknoloji Sağlığa Zararlı mı?

Teknolojinin geldiği son nokta olarak bilinen nanoteknoloji artık kozmetik ürünlerinde de boy gösterince bu konumuzun başlığı kozmetik nanoteknoloji ürünleri oldu. Hemen hemen her alanda kullanılan nanoteknoloji kozmetikte nasıl kullanılıyor? Kozmetik nanoteknoloji ürünleri sağlıklı mı? Zararları var mı? Yan etkileri var mı? Nanoteknoloji kozmetik ürünler alırken nelere dikkat edilmeli? Tüm bu soruların cevabı ve dahası sizler için bu yazımızda.

Hiç düşündünüz mü dünyaca tanınmış ünlüler/sanatçılar neden adeta yaşlanmıyor gibiler? İşin sırrı ünlülerin makyaj artistleri mi yoksa kullanılan kozmetik ürünler mi? Peki nanoteknolojiye sahip kozmetik ürünleri desek ne dersiniz? Evet öyle olmalı diyenlerin sayısı giderek artmış olacak ki kozmetik devleri her geçen gün ürünlerine nanoteknolojiyi işlemek için daha çok çalışıyor. L’Oreal’in 2011 yılında bu alana 927 milyon dolar harcadığını biliyor muydunuz? Kozmetik pazarının 2016 yılında nanoteknolojide 31,84 milyar dolarlık bir hacime ulaşacağını ele alırsak işin ciddiyetini de kavramış oluruz.

Bu kadar yatırımın sonucunda daha güzel bir cilde sahip olabilecek miyiz peki? Yoksa sizde birçok alanda olduğu gibi bu teknolojik gelişimin bir de götürüsü olacağını düşünenlerden misiniz? Yiyecek alırken sağlıklı olup olmadığı konusunda gösterdiğimiz özeni çoğu kadının atladığı cildimizde de göstermeliyiz.

Nano Kozmetik Nedir?

Bir metrenin milyarda biri anlamına gelen Latince bir kelimedir nano. Daha iyi kavrayabilmek adına şöyle bir örnek verelim. Bir saç telinin kalınlığı tam olarak 40 bin nanometredir. Dolayısıyla nano parçacığın küçüklüğünü hayal etmekte bile zorlanıyoruz. Bir başka örnekle noktanın 10 bin kere küçültüldüğünü düşünelim nano ifadesini anlayabilmek için.

Nano-Kozmetik Hangi Ürünlerde Kullanılıyor?

Nemlendiricilerden güneş koruma ürünlerine, anti-aging kremlerden farlara, rimellerden mineral makyaj ürünlerine kadar birçok üründe artık nano-kozmetik kullanılmaktadır. Amaç; daha ince çizgiler, hızlı ve etkili renk değişikliği ve kusursuz bir görünüm diyebiliriz. Nanoteknolojik maddeler cilt gözeneklerinden çok daha küçük olduğu için deriye mükemmel derecede nüfuz edebilmektedir.

Kozmetik Nanoteknoloji Ürünleri Zararlı mı? Yan Etkileri Var mı?

Öncelikle nanoteknoloji kozmetikte ürünlerde kullanılmaya yeni başlandı diyebiliriz. Bu nedenle kısa ve özellikle de uzun vadede ne gibi sonuçlar doğuracağı tam olarak bilinmemektedir. Nano maddelerin cilt gözeneklerinden küçük olduğu için deriye iyi nüfuz edeceğini söylemiştik. Bu küçük parçacıkların cildin altına geçmesi negatif sonuçlar doğurabilir. Kullanılan malzemenin ne kadarının cildin altına geçtiği, geçen maddenin çözünebilir olup olmadığı, maddenin kimyasal özelliklerinin neler olduğu son derece önemlidir.

Hassas Ciltler Dikkat!

Eğer cildinizde yara, sivilce veya egzama gibi problemler varsa, hassas bir cilde sahipseniz bu ürünlere ekstra dikkat etmelisiniz. Çünkü deri tarafından emilen maddenin dolaşım sistemine ulaşabilme ihtimali normalden daha yüksektir. Kimyasal maddeler barındırdığından bu durum sonucunda farklı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bir başka olasılık ise nano parçacıkların hücrelere kadar ulaşabilmesidir. Kan dolaşımına karışarak diğer organlara da taşınabilirler.

Hamileler Nanoteknoloji Kozmetikten Uzak Durun!

Nanotekolojik maddeler kan dolaşımına karışabildiği için bebeğe geçme olasılığı da yüksektir. Fareer üzerinde yapılan deneyde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmıştır. Yavruya geçen kimyasal nano maddeler beyinde hasara ve erkek yavruda kısırlığa neden olduğu gözlenmiştir.

Ağız ve Burundan Alınan Nanoteknolojiye Dikkat!

Parfüm, oda parfümü ve deodorant gibi kozmetik ürünlerde de nanoteknolojik maddeler bulunabiliyor. Bu nedenle koklama ya da solunum ile akciğerlere geçebilmektedir. Burundaki epitel dokudan sinir sitemine de geçebileceğini unutmayın. Makyaj malzemelerinden ruj veya dudak parlatıcı gibi ürünlerden ağız yoluyla vücuda ulaşabileceğini söylemeliyiz.

Ürünün Nano-Kozmetik Olup Olmadığı Nasıl Ayırt Edilir?

Nanokozmetik olmayan ürünler almak istiyorsanız, alışveriş yaparken ürünlerin üzerinde “micronized” ibaresinin olup olmadığına bakabilirsiniz. Eğer varsa elinizdeki ürün nanoteknolojik bir üründür.

Üreticiler sağlıklı cilde sahip olanlar üzerinde yan etkilerin çok düşük olduğu konusunda hem fikir olsalar dahi, biz kadınlar cildimize de yiyeceklerde gösterdiğimiz özeni gösterip korumalıyız. Artan talebe karşılık bu alandaki bilimsel araştırmaların da artacağını ümit ediyoruz. Kozmetik ürünler alırken içerdikleri malzemeleri incelemenizi ve araştırdıktan sonra almanızı öneriyoruz. Işıltılı ve sağlıklı kusursuz bir cilde sahip olmanız dileğiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here