Güzel Bir Cilde Sahip Olan Kadınların Ortak Sırları

0
306
Güzel Bir Cilde Sahip Olan Kadınların Ortak Sırları
Güzel Bir Cilde Sahip Olan Kadınların Ortak Sırları

Güzel bir cilde sahip kadınları gördüğünüzde doğuştan şanslı olduklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Güzel cilde sahip olmak şanstan daha öte püf noktalarından geçer. Kusursuz bir cilt için bu yazımızda tüm güzellik sırlarına yer veriyoruz.

Doğuştan kusursuz bir cilde sahip olsanız dahi bu kusursuzluğu korumanız gerekmektedir. Şanslı olduğunuzu düşünerek cildinizin hep aynı güzellikte kalacağını düşünmeniz yanlış olur. Cildinize her zaman özen göstermelisiniz çünkü birçok etken cilt güzelliğiniz için tehdit oluşturmaktadır. Çevre faktörleri, yoğun stres ve çalışma hayatı, makyaj, alkol, sigara ve daha birçok faktör cildimizi etkileyebilmektedir.

Aslına bakarsanız konu başlığına bakarak cilt güzelliğinin sırları olduğunu söylemek yanlıştır. Çünkü güzel bir cilde sahip olmanın sırları değil, bazı basit alışkanlıkları vardır. Hadi başlayalım ve bu alışkanlıkları hep birlikte öğrenelim.

Asla Makyajlı Uyumayın

Yoğun bir gün geçirmiş olabilir, çok yorgun olabilirsiniz. Fakat güzel bir cilde sahip özenli kadınların ortak noktalarından ilki makyajlarını temizlemeden asla uyumamalarıdır. Makyajla uyuduğunuzda, gözenekleriniz makyajla kapanarak sivilce veya siyah noktalar oluşabilir ve cildinizi yormuş olursunuz. Kırışıklıklar daha da belirginleşerek ince çizgiler oluşabilir. Gözünüzde kalan maskara gözün nemini alarak kaşınmasına ve batmasına neden olabilir.

Uyumadan önce mutlaka makyajınızı temizleyerek sabaha tertemiz, pırıl pırıl bir ciltle uyanmalısınız. Makyajın doğurabileceği negatif etkilerin yanı sıra cildinizi de güzelce dinlendirerek kendini yenilemesine imkan tanımış olursunuz.

Cildinize Uygun Temizleyici Ürünler Kullanın

Doğru malzemeleri kullanmak nasıl ki makyaj yaparken önemliyse, yaptığınız makyajı temizlerken de doğru malzemeleri kullanmalısınız. Cildinizin iyi tanımalısınız böylece neye ihtiyacı olduğunu da bilirsiniz. Cildinizin ihtiyaçlarını bilmeniz sizi kusursuz bir cilde daha da yaklaştıracaktır.

Eğer yağlı bir cildiniz varsa temizleyici seçerken salisilik içeren temizleyicilerden kullanmalısınız. Kuru cilde sahipseniz nemlendiricili temizleme sütlerini kullanmalı, lekeli cilde sahipseniz ise meyve asitleri içeren aydınlatma etkili temizleyicileri seçerek cildiniz için doğru bir hamle yapmalısınız.

Düzenli Retinollü Krem Kullanmak

Özellikle 30’lu yaşlardan sonra cildin kolajen seviyesi azalarak cilt yaşlanmaya başlar. Kolajenlerin arması demek, ciltte sarkıkların, kırışıklıkların ve ton uyumsuzluklarının meydana gelmesi demektir. Retinol veya retinoid içeren ürünler kullanarak kolajen sentezini uyararak üretimini destekleyebilirsiniz. Bu nedenle 30’lu yaşlarda olan kadınların retinollü kremler kullanmalarını öneriyoruz. Gece kremlerinizi retinollü tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır.

Nemlendiricinin Önemi

Başlığımızda belirttiğimiz üzere kusursuz cilde sahip olan kadınların en önemli ve farkında olduğu konu nemlendiricidir. Güzel bir cilt için öncelikle cildin nem ihtiyacını karşılamak zorundasınız. Cildinize uygun bir nemlendiriciyi sabah ve akşam uygulamalısınız. Nemlendirici için en uygun zamanın duştan çıktıktan sonra veya uyumadan önce olduğunu söylemeliyiz. Bir diğer önemli detay ise kuru cilde nemlendirici uygulamamak. Nemin cildinize iyi tutunmasını sağlamak için yüzünüzü yıkadıktan sonra uygulamanız en doğru olanıdır.

Aşırıya Kaçmamak

Mükemmel bir cilde sahip olmak adına aşırıya kaçmak, her şeyi abartarak uygulamak aksine sonuçlar doğurabilir. Aşırı cilt temizliği, aşırı nem veya aşırı ilaçlarla beslemek cildinizin dengesini bozabilir ve cilt problemleri yaşayabilirsiniz. Her şeyi dozunda yapmalısınız.

Gerektiği Kadar Uyku

Gece uyuduğunuz sırada cildiniz dinlenir, kendini onarır ve yeniler. Eğer yeteri kadar uykunuzu almadıysanız ertesi sabah kötü görünmeniz gayet normal. Tüm gün toksik hasar biriktiren cilt uyku sırasında enzimler tarafından bu toksik hasarları parçalayarak onarır. Bir başka deyimle yeteri kadar uyuduğunuzda cildiniz yeni gün için kendini hazırlamış olur. Kusursuz cilde sahip olan kadınlar ideal olarak 8 saat uyuma alışkanlığına sahiptirler. Sadece cilt için değil, düzenli ve yeteri kadar uyku birçok konuda önemlidir.

Güneş Kremi Şart

Güneşin cilde olan zararı basit ama önemli bir gerçek. Güneşten ciltlerini koruyan kadınlar daha az kırışıklığa sahip, daha taze ve lekesiz bir cilde sahip olurlar. Ultraviyole ışınları cildin kolajen yapısını bozarak sarkma ve kırışıklıklara neden olmaktadır. Bu nedenle güneş kreminin sadece tatilde kullanılan bir ürün olmadığını aklınızda bulundurmalı, günlük hayatınızda bile dışarı çıkarken en az 15+ gündüz kremi kullanmalısınız.

Doğru Makyaj Yapmak

Kusursuz cilt için kusursuz bir makyaj gereklidir. Öncelikle yukarda da belirttiğimiz üzere cildinizi iyi tanımalı ve cildinize en uygun makyaj ürünlerini seçmelisiniz. Bir diğer detay ise kuru cilde makyaj uygulamayın. Nemlendirici uygularsanız makyajınız mat ve ağır görünmez. Cildinizle aynı tonda fondöten ve pudra kullanmalı, göz altı kapatıcınız ise fondöten ve pudranızdan bir ton açık olmalıdır.

Makyaj Fırçalarının Temizliği

Uyumadan önce ciltlerini temizleme alışkanlıklarına sahip olduklarını söyledik. Fakat atlamamanız gereken önemli bir diğer husus ise makyaj fırçalarını da temizlemektir. Çantanızda veya masanızda bulunan fırçalarınız üzerinde toz, bakteri ve makyaj kalıntıları birikir. Haliyle temizlemeden kullandığınız fırçalarla tüm bunları cildinize aktarmış olursunuz. Siyah nokta veya sivilce gibi problemlere neden olabileceğini unutmayarak makyaj fırçalarınızı en az haftada bir kere temizlemelisiniz. Ayrıca temiz fırçayla yaptığınız makyajdan daha iyi sonuçlar alırsınız.

Yeşilin Gücü

Diyet için veya diğer vücut sağlığı için içilen yeşil içeceklerin cilt güzelliği içinde etkili olduğunu unutmayın. Ispanak, salatalık, brokoli gibi yeşil içecekler cildinizin oksijen seviyesini artırır ve vitaminlerle cildinizi besler.

Dikkatli Beslenme

Keten tohumu, ceviz ve balık gibi Omega 3 içeren besinleri düzenli tüketirseniz cildin Omega 3 seviyesini artırarak nem tutma oranını yükseltmiş olursunuz.

Güzel bir cilde sahip olan kadınların ortak sırlarını (alışkanlıklarını) hep birlikte ele aldık. Sizde belirttiğimiz basit ama cildiniz için büyük önem taşıyan bu alışkanlıklara dikkat ederek daha güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. Unutmayın güzel bir cilde sahip olmak sadece doğuştan gelen bir şans değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here