Göbek Yağından Kurtulamamanın Temel Sebepleri

0
372
Göbek Yağından Kurtulamamanın Sebepleri
Göbek Yağından Kurtulamamanın Sebepleri

Göbek yağlarından kurtulmak istiyorum diyorsunuz, bunun için spora ve diyete başvurdunuz fakat bunlara rağmen göbek yağlarından kurtulamıyorsanız altında yatan sebepleri iyi tespit edip bunlara yönelik çözümler üretmelisiniz.

Karın yağlarını eritmenin zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Karın bölgesindeki yağları eritmek için zorlu bir süreci göze almalısınız. Doğru spor ve doğru beslenmek istediğiniz sonucu elde etmek için çok önemli. Fakat tüm çabalarınıza rağmen göbekten kurtulamadıysanız altında yatan başka nedenlerin olma ihtimali çok yüksek.

Stres

Stres deyip geçmemek gerek. Birçok hastalığa sebep olabilen stres, karın bölgesindeki yağların erimemesinde de etkili olabilir. Eğer uzun süre boyunca veya sık sık stres altında kalıyorsanız stresle başa çıkmayı öğrenmeniz gerek. Stresle baş etmenin birçok yolu olsa dahi, kendi stres atma yollarınızı daha iyi bilirsiniz ve bu yöntemleri değerlendirerek uygulamalısınız.

Su Tüketimi

Birçok konuda suyun faydalı olduğunu biliyoruz. Kilo vermek için de su büyük rol oynamaktadır. Yeterince su içilmediği takdirde stres seviyesini arttıran kortizol hormonu salgılanmaktadır. Aynı etkiyle stres arttıkça kortizol hormonu daha fazla salgılanır. Günde 1,5 – 2 litre su içmenin gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Uykusuzluk

Sağlıklı bir yaşam için uzmanlar tarafından önerilen ideal uyku süresi 8 saattir. Uykusuz kaldığınız zaman, yukarıda da öneminden bahsettiğimiz kortizol hormonunun salınımı artmaktadır. Ayrıca vücudumuzun dengesiyle oynamış oluruz. Kilo almak, mevcut kilolarımızdan kurtulamamak ve başka hastalıklara neden olabilecek bir durumdur uykusuzluk. Tekrar edelim, günde 8 saat uyku süresi idealdir. Unutmayın ki fazlası da zarar.

İnsülin Seviyesi

İnsülin, kandaki şeker oranını ayarlamaktadır. Karbonhidrat tükettiğimizde vücudumuz insülin üretmektedir. Kortisol ise kandaki glikoz oranını dengelemeye yarar. İnsülin ile kortisol birlikte hareket eder. Kortisol insüline karşı olan direnci azaltır ve diyabet riskini artırır.

Karbonhidrat tüketmeyi azaltırsanız daha az insülin salgılarsınız. Böylece kortisol seviyesi de dengelenmiş olur. Sonuç olarak göbek yağlarının erimesine engel teşkil etmeyecektir.

C Vitamini

Karbonhidrat tüketmeyi bıraktınız fakat C vitaminini yeteri kadar tüketmiyorsanız kortisol salınımınız yine artacaktır. C vitamini kandaki şeker oranını dengeler ve fazla kortisol salınımını da engeller. Güne bir bardak portakal suyu ile başlayabilir, gün içerisinde de C vitamini içeren meyveler tüketirseniz karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak sizin için daha kolay olacaktır.

Tüm bu maddeler araştırmalar sonucunda ortaya çıkan, karın bölgesindeki yağların tüm çabalara rağmen erimemesinin altında yatan nedenlerdir. Sadece bunlar ile sınırlı olmama ihtimalini unutmayın. Doktorunuz veya diyetisyeniniz ile de gerekli değerlendirmeleri yapmanızı öneriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here