Bebekler Neden Ağlar?

0
291
Bebekler Neden Ağlar?

Bebeklerin ağlamalarının altında birçok neden yatabilmektedir. Her bebek aynı şekilde ve aynı nedenlerle ağlamaz. En çok aç oldukları zaman ağlayan bebekler acı veya ağrı duyduklarında da ağlarlar. Bebeğin gazı varsa sancı nedeniyle ağlar, kaldırdığınızda gaz hareket edip çıkacağı için bebeğiniz rahatlar ve susar. Sütü sıcak olduğunda veya banyo yaptırdığınız su sıcak olduğunda da ağlarlar. Bebekler neden ağlar sorusunun birçok yanıtı olabileceğini görüyoruz. Siz anne ve babalar sezgilerinize güvenmeli, bebeğinizi tanımalısınız. Ağladığı veya ağlayabileceği nedenleri görebilmelisiniz. Bebekler neden ağlar sorusuna verilecek cevaplar bunlarla sınırlı değil.

Aşırı uyarılma veya korku gibi durumlarda da bebekler ağlar. Aşırı gürültü, yüksek sesle gülme, yüksek sesle konuşma, soğuk elle bebeğe dokunmak, keskin kokular gibi nedenlerle de ağlayabilirler. Dış dünyaya henüz adapte olamadıklarını unutmayın. 2. Aydan itibaren bebeklerin daha az ağladığını söyleyebiliriz. 2. Aydan sonra daha az ağlarlar fakat ağladıkları nedenler değişebilir. Bu aydan itibaren hallerinden şikâyet ve hoşnutsuzluk da ağlamalara dahil olmaktadır.

Bebekler Neden Ağlar?

Ağlamayı durdurmanın en başarılı yolu bebeğinizi kaldırıp omuzunuzun üzerinden etrafa bakmasını sağlamanızdır. Bebeğinizin ilk yılında bu yöntemle %85’e varan bir oranda ağlamaları durdurabilirsiniz. Omuz üzerinden etrafa bakma yöntemini emzirme ve sallama yöntemleri izlemektedir. 3. Aydan sonra bebek anne sesine daha duyarlı olacağı için yatıştırmada anne sesinin önemi de giderek artmaktadır. 4. Aydan itibaren görsel duyusunu da harekete geçirip bir şeyler gösterirken onunla konuşmak ağlamayı durdurabilir.

Ritmik sallamalar veya pozisyonunu değiştirmek onları yatıştırdığı gibi genellikle emmeyle ağlamanın durduğu gözlenebilmektedir. Kimi zaman kendi parmaklarını emerek rahatladıklarını görebilmemiz mümkün. Bebeğinizin parmağını emmesi sizi endişelendirmesin. Parmağını emiyor olması ilerde de parmağını emeceği anlamında gelmez. Genelde bebekler içgüdüsel olarak emseler de siz bu işlemi emzikle de gerçekleştirebilir, ağlamayı durdurmayı kolaylaştırabilirsiniz.

Bebekler Neden Ağlar?

6. aydan sonra bebekler daha az ağlamaya başlarlar fakat her dönemde olduğu gibi ağlama nedenlerinde ki değişim devam edecektir. Elektrikli süpürge sesinden korkmalarını örnek gösterebiliriz. Burada önemli olan bebeğinizin korkularını tanıyarak bu korkulara özen göstererek üzerine gitmemektir. Böylece korkularıyla orantılı olarak ağlamaları da azalacaktır.

İlerleyen süreçlerde beklentilere dayalı ağlamalar görülebilir. Yatağında uyandığında anne-babasını görememesi veya anne-babasını görmeyi beklerken bir yabancıyı görmek gibi durumlarda ağlayabilirler. Salıncağa binmek gibi yeni deneyimler de ağlama nedenleri arasındadır. Yeni deneyimleri sizinle birlikte edinmesi korkularını yenmelerine ve dolayısıyla ağlamalarını durdurmanıza yarayacaktır.

İlk yılın sonunda bebeğin, çoğu zaman annesi yanındayken ağladığını görürsünüz. Bunun altında yatan tek sebep ağlamayı bir iletişim aracı olarak kullanmasındandır. Yeni hareketlenen bebek güvenliği içinde olsa kısıtlanıp engellenmelerini kabullenemeyerek ağlayabilirler. Onu kısıtlamak yerine dolaştığı yerleri güvenli hale getirerek çözüm bulabilirsiniz.

Sözün özü bebeğinizi iyi tanımalı, bebeğinizin korkularını iyi tanımalı, korkularını yenmelerini sağlamalı, neye ağladığını iyi bilmelisiniz. Son olarak önemle belirtmek istediğimiz şey ise bebeğinizin her ağlamasına aynı şekilde tepki vermemeniz gerektiğidir. Hangi durumda hangi şekildeki ağlamasına aşırı tepki gösterip, hangisine az tepki göstereceğinizi veya tepki göstermeyeceğinizi bile iyi bilmelisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here