Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları

0
353
Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zarları
Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zarları

Aslına bakarsanız hepimizin yaptığı birşeydir bacak bacak üstüne atmak. Peki bacak bacak üstüne atmak zararlı mı? Bacak bacak üstüne atmanın zararları nelerdir? Bu soruların cevabı sizin için makalemizde yer alıyor.

Doktorlar bacak bacak üstüne atılmamasını söylüyor çünkü bu hareketin sağlığa birçok zararı var. Varisin ne olduğunu biliyor muyuz? Bacaklardaki kirli kan kalbe pompalanarak orda temizlenmektedir. Kirli kanı kalbe toplar damarlar taşır. Yukarı, yani kalbe doğru çıkan kanın yer çekimi etkisiyle geri dönmemesine toplar damarlardaki kapakçıklar engel olur. Eğer bu kapakçıklar çalışmazsa kirli kan kalbe pompalanamaz ve kirli kan bacak toplar damarlarında birikir. Sonuç olarak varis hastalığı meydana gelir.

Varis genetik olabildiği gibi çeşitli nedenlerden de kaynaklanabilir. İşte bu nedenlerden bir tanesi de bacak bacak üstüne atmak. Sürekli bacak bacak üstüne atanlarda varis olasılığının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

Her dört kadından birinde görülebilen varis için erken teşhis çok önemli. Eğer zamanında müdehale edilmezse derin yaralara, enfeksiyona, kanamaya ve pıhtılaşmaya neden olabilir.

Peki varis olmamak veya erkenden önlemini almak için ne yapmalıyız? Birinci kural hareket etmek. Hepimiz de biliyoruz ki hareket sağlığın vazgeçilmez prensibidir. Sürekli arabayla yolculuk yapıyor, her yere arabayla gidiyorsak, merdiven kullanmak yerine sürekli asansöre biniyorsak, saatlerce masa başında çalışıyorsak varise davetiye çıkarmışız demektir. Bu nedenler hareket etmeli, egzersiz yapmalı, bol bol yürüyüş yapmalıyız. Bunun yanında akşam eve geldiğinizde bacaklarınızı yükseğe kaldırarak ortalama 20 veya 30 dakika uzanmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here